This is that text

SILVER BEAVER

The Boy Scouts of America, acting through the National Court of Honor, may award the Silver Beaver Award for distinguished service to youth.

The award is made for noteworthy service of exceptional character to youth by registered Cub Scouters, Scouters, Varsity Scouters, and Venturing leaders within the territory under the jurisdiction of a local council.

Anyone my nominate any deserving registered Scouter to the council, which selects recipients for the following year.

Click here for an application.

Click here to submit your nomination. (remember to attach the completed nomination form)

 

Past Recipients

2014                                                                  

  • Todd Haraty
  • Brad Kinsman
  • David Miller
  • Vaughn Neiley
  • Joe Roupp

2013

  • Robert Byland
  • Joan Scott-Cole
  • Gilbert Mathews
  • Jim Thomas
  • Bob Warzyniak

2012                                                                  

  • David A. Knigts                            
  • Christine Galiardo
  • Peter Parken
  • Margaret C. (Meg) Soper
  • James Thomas

2011

  • Marc McGrain
  • Gerry Vasicek
  • Mindy Perry
  • Don Quick

2010

  • Robert A. Bush
  • Daniel J. Lee
  • Benjamin R. Link
  • Rich Soper

2009

  • Adam Crawford
  • David Mills
  • Joel R. Ordway
  • James Rexford
  • James Sprowls

2008

  • Francis Kamas
  • Paul McAnany
  • Joseph Monago
  • Nancy Newell
  • Reni Southard

2007

  • James Frost
  • Al Redner
  • Nancy potter
  • James Nelson
  • John Gagliardo
  • Daniel Jackson

2006

  • Shelly Beeman
  • James Congdon
  • Dave Blackhouse
  • Ruby Way
  • Cliff Cyr

2005

  • Dr. Thomas K. Meier
  • William T. Pryor
  • Robert Aho
  • Mark Allen Allis
  • A. David Deprimo
  • Raymond C. Benjamin

2004

  • Kenneth Isaman
  • Michael Reed
  • Carl Hults
  • Benjamin F. Riggs
  • Julie Allis

2003

  • James Bacalles
  • Richard Kerr
  • William O. Hatch
  • Joe Chichini
  • A. Scott Welliver

2002

  • Larry Aiello Jr.
  • James E. Good
  • James T. Headley
  • Richard T. Sinsabaugh

2001

  • Paul Grieff
  • Roy D. Paddock
  • Garry A. Smith
  • Mary Stearns

2000

  • Robert D. Cooney
  • Daniel Joseph Hensel
  • Dennis O'Connell

1999

  • Charles A. Corrao
  • Leo F. Lambert
  • Loisanne Love
  • Jon Harold Shay

1998

  • Joseph J. Buzako Jr.
  • Robert A. Gilchrist
  • Jane Marie Hensel
  • Ellsworth W. Beckman Jr.

1997

  • Francis X. Melly
  • Irene L. Melly
  • Eugene H. Moore
  • Richard S. Van Brunt

1996

  • Hopson J. Gowin
  • Floyd Marley
  • E. Richard McAtee
  • Gary Lee Neiley
  • John F. Potter
  • Dr. John H. Weis
  • Stephen M. Witherow

1995

  • None Listed

1994

  • John P. Balcerek
  • James F. Griffin
  • John W. Hoos
  • Linda W. Neily
  • Howard Nisbet
  • Robert A. Richer
  • Judson E. Stearns Jr.
  • Keith L. Strouble

1993

  • None Listed

1992

  • Michael L. Asiello Jr.
  • Wilfred D. Gleason
  • Rev. Robert W. Hammond
  • George B. Harris III
  • David C. Oliver
  • Thomas G. Smetanka
  • Eugene W. Thomas


Website sponsor